Wszystkie pola są wymagane.

Logowanie

Wolontariusze o programie

„Projekt Otwarta firma jest związany z wyborem zawodu przez młodych ludzi. Pozwala im poznać  specyfikę wielu profesji „od podszewki”,  jest to bardzo ważne zwłaszcza w takich małych  społecznościach jak nasz Dobrzyń, w którym wiele zawodów przestało istnieć z powodu braku zainteresowania nimi młodych ludzi. Dzięki takim akcjom, ktoś z tych młodych ludzi zostanie w przyszłości piekarzem, weterynarzem czy strażakiem i będzie godnie wykonywał ten zawód”.

Sylwester Kluszczyński – Dobrzyń nad Wisłą

„Biblioteka Publiczna Gminy Bełżec od wielu lat współpracuje z Publicznym Gimnazjum w Bełżcu, stąd też udział biblioteki w projekcie „Otwarta firma”. Już od kilku lat, w ramach realizacji tego projektu, bibliotekę odwiedza młodzież z naszego gimnazjum. Cieszy fakt, że zarówno tematem jak i miejscem spotkania jest biblioteka. Nasze spotkania pozwoliły spojrzeć na pracę bibliotekarza i biblioteki z innej perspektywy. Z perspektywy pracownika - jego zadań i obowiązków. Pokazały cały mechanizm funkcjonowania instytucji, jako firmy. Były świetną sposobnością pokazania zachodzących w bibliotece zmian w zakresie dostępu do wiedzy i informacji, rozwoju cyfryzacji i automatyzacji procesów bibliotecznych. Udział w projekcie to dla nas forma promocji, dla młodzieży zaś lekcja przygotowania do dorosłego życia, przygotowania do roli pracownika lub - kto wie, może – pracodawcy”.

Irena Wińcjowska – Bełżec

„Jestem właścicielem tartaku, w którym zajmujemy się obróbką i suszeniem drewna. Gościłem w moim zakładzie pracy uczniów z gimnazjum w Narolu. Młodzież z zainteresowaniem obserwowała cały proces technologiczny, od transportu drewna ze stosu, przez przecieranie na różnych piłach, mechaniczne wygładzanie, suszenie, do gotowego produktu. Szczególnie aktywni byli chłopcy, podchodzili do maszyn, zadawali pytania, obserwowali pracę kolejnych maszyn. Sadzę, że taka wizyta młodzieży w zakładzie pracy jest ciekawym pomysłem przed podejmowaniem decyzji o przyszłym zawodzie”.

Adam Malec – Narol

„Gdy zaprosił mnie po raz pierwszy nauczyciel do współpracy, czyli zaprezentowania swojej firmy, wykonywanego zawodu dla uczniów gimnazjum, to byłam zaskoczona, pytałam: Po co? Kogo to interesuje? Teraz po kilkuletniej już współpracy wiem, jak ważne są to działania i pomijam fakt reklamy w lokalnej społeczności, chociaż to też jest bardzo ważny argument, to wiem, jak ogromnym źródłem wiedzy są te zajęcia. W prosty sposób ukazują uczniom realne problemy, ale także i pozytywne wartości dotyczące prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Wiem także, że  uczniowie Gimnazjum w Świerzawie interesują się naszymi lokalnymi problemami i poszukują propozycji ich rozwiązania. Uczą się bardzo przydatnych w życiu umiejętności w zakresie przedsiębiorczości i związanych z tym dylematów dotyczących wyboru zawodu, kształcenia się w tym kierunku. W pełni popieram te działania, gdyż wierzę, że pozwolą one w znacznym stopniu rozwiązać wiele społecznych problemów.Życzę samych sukcesów uczestnikom programu”.

Anna Wieczorek – Świerzawa

„Jest mi bardzo miło, że mogłem pokazać młodzieży moją firmę i podzielić się z nią swoimi doświadczeniami zawodowymi. Młodzi ludzie wykazali się ogromnym zainteresowaniem. Dzięki temu programowi możemy przygotować godnych następców”.

Marek Winsztal

„W programie tym moja firma bierze udział już drugi rok. Uczniowie bardzo chętnie odwiedzają  warsztat samochodowy , gdzie zdobywają  podstawowe informacje na temat funkcjonowania zakładu. Uczniowie dowiadują się, jak założyć własną firmę. Poznają dany zawód poprzez obserwację pracy”.

Damian Dejka – Szybowice

Otwarta firma jest jedną z wielu akcji, w którą jest zaangażowana szkoła, którą miałam przyjemność gościć u siebie w przedsiębiorstwie. Ukierunkowana jest ona na promowanie postaw aktywnych i przedsiębiorczych stwarzając jednocześnie możliwości podejmowania inicjatyw biznesowych. Poprzez inne formy nauki, takie jak spotkania z osobami reprezentującymi różne zawody, wycieczki do okolicznych przedsiębiorstw, a także konkursy, debaty uczniowie mają możliwość poszerzania swoich zainteresowań, bądź odnajdują nowe dla siebie , ciekawe drogi zawodowe. W mojej opinii jest to jedna z takich inicjatyw, które mogą stać się dla młodego człowieka fundamentem do budowania i rozwijania własnej działalności gospodarczej w dorosłym życiu.”

Anna Jankowska – Radomyśl

„Uczestniczę w programie Światowy Tydzień Przedsiębiorczości – Otwarta firma od wielu lat. Jest to dla mnie pozytywne doświadczenie. Na początku było stresująco, nigdy nie występowałem w takiej roli, ale uważam, że warto było, dlatego chętnie, co roku odwiedzam uczniów szkoły. Zainteresowanie uczniów jest wysokie, zadają wiele pytań. Widać, że interesują się już rynkiem pracy, część z nich ma już doświadczenie w pracy. Cieszę się, że mogę przedstawić im wymagania pracodawców oraz prawa rządzące rynkiem. Wyjaśniam im jak można zdobywać klientów – zdradzam im moje narzędzia marketingowe”.

Tomasz Lisewski – Grudziądz

„Udział w tym programie była dla nas dobrą okazją do spotkania z młodzieżą, która niedługo wejdzie na rynek pracy, do przedstawienia jej historii firmy  założonej prawie 30 lat temu przez młodego człowieka , zaprezentowania gamy jej produktów, do otwartej dyskusji z młodymi ludźmi, którzy zadawali często interesujące pytania,  a także do podzielenia się doświadczeniem, które może się przydać tym z nich, którzy zdecydują się na założenie własnej firmy”.

Zbigniew Gajda – Koło

„Uczestnictwo rybnickiego Oddziału ZUS w spotkaniach z młodzieżą w ramach programu Otwarta firma to doskonała okazja, by przedstawić młodym ludziom korzyści, jakie płyną z powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych. W niedługim czasie to właśnie oni wkroczą na rynek pracy, staną się świadomi uczestnikami dorosłego życia, mając przy tym wiedzę dotyczącą zarówno przysługujących im praw, jak i spoczywających nań obowiązków. To uczniowie tej szkoły wkrótce staną się pracownikami, ale też młodymi przedsiębiorcami, którzy stawiać będą pierwsze kroki w niełatwym świecie biznesu. Dzięki spotkaniom z ekspertami z ZUS, ale także z przedstawicielami innych instytucji i organizacji, w ramach projektu Otwarta firma młodzież ma szansę na zdobycie niezbędnej wiedzy, która już na starcie da im dodatkowe punkty przewagi nad innymi. To właśnie oni będą wiedzieć więcej, bo będą świadomymi uczestnikami życia społecznego. Spotkania w ramach Otwartej firmy to także okazja do zaprezentowania uczniom Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Rybniku jako ich przyszłego miejsca pracy, w którym mogą rozwijać swoje umiejętności i realizować plany zawodowe.

Beata Kopczyńska - Rybnik

Banner do pobrania

więcej
Zgłoś swoją szkołę
więcej
Zgłoś swoją firmę

więcej
Informacja

Jeżeli masz problem z rejestracją szkoły, skontaktuj się
z koordynatorem.

więcej
Gala "Otwartej firmy"
więcej