Zmień rozmiar tekstu: AAA

Scenariusz zajęć

Scenariusz lekcji dla szkół podstawowych kl. IV - VI

Temat: „Otwarta firma – Poznajemy przedsiębiorstwa w naszej okolicy”

Czas: 120 minut.

Adresat: materiał ten może być wykorzystany na lekcjach terenowych (poszczególnych przedmiotów, przedsiębiorczości, lekcjach wychowawczych) w ramach „Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości

Cele lekcji:

CEL OGÓLNY

Przygotowanie uczniów do podejmowania decyzji edukacyjnych i zawodowych.

CELE SZCZEGÓŁOWE:

  • zapoznanie uczniów z przedsiębiorstwami funkcjonującymi w pobliżu miejsca zamieszkania,
  • przybliżenie zasady funkcjonowania poznanego przedsiębiorstwa,
  • poznanie struktury (działów) przedsiębiorstwa,
  • ukazanie roli i zadania pracowników w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa,
  • odkrywanie zależności między lokalizacją poznanego przedsiębiorstwa a perspektywami rozwoju społeczności lokalnej,
  • zweryfikowanie wyobrażeń uczniów o funkcjonowaniu przedsiębiorstwa,
  • zapoznanie z podstawową terminologią (pracodawca, pracownik, technologia, linia produkcyjna, rynek zbytu, podaż, popyt, itp.),
  • poznanie profilu pracownika w osiąganiu celów zespołowych,
  • motywowanie do podejmowania trudu weryfikowania własnych wyobrażeń z rzeczywistością,
  • planowanie kariery edukacyjnej i zawodowej,
  • poszukiwanie rozwiązań z wykorzystaniem różnych źródeł informacji,
  • inspirowanie do podejmowania działań przedsiębiorczych,
  • kształtowanie aktywnego stosunku do życia,
  • zachęcenie do podejmowania działań przedsiębiorczych jako atrakcyjnej drogi życiowej.

Po zakończonych zajęciach uczeń:

  • jest zaznajomiony z przedsiębiorstwem,
  • zna strukturę przedsiębiorstwa,
  • wie, jakie znaczenie ma przedsiębiorstwo dla rozwoju lokalnego,
  • zna elementy planowania kariery zawodowej,
  • wymienia cechy dobrego pracownika,
  • rozumie potrzebę podejmowania działań przedsiębiorczych.

Metody i techniki pracy:

  • podające: element wykładu, pogadanka,
  • praktyczne: pokaz z objaśnieniem, obserwacja,
  • problemowe: aktywizująca – dyskusja.

Formy pracy:

  • indywidualna,
  • grupowa,
  • zbiorowa.

Materiały dydaktyczne:

- wypełnione karty ucznia (zał.)

Proponowany przebieg lekcji

Tok zajęć

Działania nauczyciela

Działania ucznia

Faza wstępna (15min.)
  1. Czynności organizacyjne, określenie celów zajęć i podanie tematu zajęć:
    - przedstawienie w zarysie charakteru wizyty,
    - krótka prezentacja miejsca, w którym się znajdujemy,
    - przedstawienie gospodarza, jako osoby prowadzącej część pokazową zajęć.
    (czas pracy 15 min.)
Uczniowie słuchają, odpowiadają i zadają pytania organizacyjne.
Faza główna
(90min.)
  1. Osoba prowadząca – pracownik reprezentujący przedsiębiorstwo lub instytucję:
    - omawia specyfikę przedsiębiorstwa:
    - nazwę,
    - branżę,
    - produkt,
    - wykształcenie i kwalifikacje zawodowe pracowników,
    - znaczenie przedsiębiorstwa w środowisku lokalnym.
    (czas pracy 15min.)
  2. Osoba oprowadzająca prezentuje poszczególne działy lub stanowiska pracy.
    (czas pracy 30 min.)
  3. Uczniowie w grupach przygotowują zestaw pytań dotyczących charakteru zawodów wykonywanych w przedsiębiorstwie lub instytucji:
    - drogi edukacyjnej,
    - predyspozycji osobowych,
    - trudności i zalet wykonywanej pracy,
    - odbioru społecznego obserwowanych zawodów,
    - inne.
    (czas pracy 15 min.)
  4. Dyskusja na temat znaczenia poszczególnych zawodów i kariery zawodowej.
    (czas pracy 15 min.)
  5. Praca z kartami pracy (zał.). Szczegółowa prezentacja efektów pracy z kartami może odbyć się po powrocie do szkoły na kolejnej lekcji wychowawczej.
    (czas pracy 15 min.)

Uczniowie słuchają prezentacji i obserwują.

 

 

 


Uczniowie zadają indywidualne pytania, wynikające z obserwacji i przekazu wiadomości.

Poszczególne grupy prezentują zestaw przygotowanych pytań.

 

 

 


Uczniowie dzielą się refleksjami i weryfikują swoje wyobrażenia o specyfice obserwowanych czynności zawodowych.

Uczniowie wypełniają karty pracy.

Faza końcowa i ewaluacja
  1. Wręczenie podziękowania przedstawicielowi przedsiębiorstwa lub instytucji za przeprowadzenie zajęć na jej terenie.
  2. Samoocena pracy na zajęciach:
    - czego się nauczyli,
    - jakie mają odczucia,
    - co im się podobało,
    - czy zweryfikowali swoje wyobrażenia dotyczące poznanych zawodów,
    - czy wizyta pomogła im w projektowaniu kariery edukacyjnej i zawodowej.
    (czas pracy15 min.)

 

 

Uczniowie dokonują samooceny ewentualnych zmian w postrzeganiu charakteru poznanych zawodów i planowania własnej kariery edukacyjnej i zawodowej.

EWALUACJA

  • ewaluacja sumatywna podczas wręczenia podziękowania przedstawicielom przedsiębiorstwa
    lub instytucji
  • ewaluacja odroczona podczas podsumowania przedsięwzięcia na forum klasy lub szkoły.

do górydo góry